Pristagare vid holsteinstämman

Här är alla mottagare av stipendier, priser och plaketter för hållbara kor under Holsteinföreningens stämma.

FRIHERRE HANS OTTO RAMELS JUBILEUMSPRIS

Utdelas till uppfödare av tjur vilken på grund av sina avkomlingars beskaffenhet kan anses värdefull för aveln. I överensstämmelse med donators önskan bör tjur, för att ifrågakomma till detta pris ha en framstående exteriör.

Lars & Annika Ejdertun för tjuren 45142 VH Ajmunde Lewis Lilling

ALFRED HANSENS HEDERSPRIS

Utdelas till uppfödare av tjur, som på grund av sin härstamning och sina döttrars mjölkavkastning enligt styrelsens mening gjort sig förtjänst av särskild utmärkelse.

Lars Inge Gunnarsson, Värestorp för tjuren 4508 VH Gaga

HANS NILSSONS HEDERSPRIS

Tilldelas uppfödare av stamboksförd ungtjur med synnerligen goda härstamningsmeriter ifråga om anmödrars produktion och anfäders avkommebedömning.

Nebo Gård AB, Burträsk för tjuren 45169 VH Cronos

DE LAVALS HEDERSPRIS

Utdelas för stamboksförd ko, som under minst fem år i följd haft hög produktion och vilken lämnat värdefull avkomma.

Martin Grahm, Skredsviks Prästgård för kon 404 Mindy 394285

2.a pris Diplom till Per Larsson, Öxnamossa för kon 976 Beatrice 384161

404 Mindy_webb.jpg

404 Mindy.

FRIELEX CATTLES VANDRINGSPRIS (ASL:S HEDERSPRIS)

Utdelas årligen för stamboksförd ko, vilken genom hög avkastning och lång livslängd visat sig vara bärare av för ekonomisk nötboskapsavel värdefulla egenskaper.

Emil Hovbjer, EH Holstein för kon 31 Skeda 382590

2.a pris Diplom till Isakgården Holstein för kon 2747 Barbie 398869

ÅKE PIXSJÖS MINNESPRIS (ASL:S HEDERSPRIS)

Utdelas för RE-stamboksförd ko med dokumenterad förvärvningssäker härstamning, vilken genom en hög total avkastning, lång livslängd och genom söners och döttrars kvaliteter visat sig vara bärare av för ekonomisk nötkreatursavel värdefulla egenskaper.

Per Larsson, Öxnamossa för kon 976 Beatrice 384161

2.apris Diplom till Emil Hovbjer, EH Holstein för kon 1238 Attention 394677

SVENSK HOLSTEINS UNGDOMSSTIPENDIE

För ungdomar i åldern 18-30 år, med intresse för kor & avel.

Lars & Annemiek Hogendoorn

INGA & ERIK JÖNSSONS VANDRINGSPRIS  

Tilldelas ägare av stambokförd holsteinbesättning och som är ansluten till avelsföreningens elitbesättningsprogram och som bedömts ha gjort ovärderliga insatser för vår animalieproduktion och svensk holsteins kvaliteter.

Familjen Nilsson, Sonarp Österbymo

SVENSK HOLSTEINS HEDERSPRIS

Utdelas årligen för den ko som har den högsta livstidsproduktionen och som är i livet. Kon skall vara införd i Avelsförenings för svensk låglandsboskap RE - stambok.

Kjell Jonsson, Stöde för kon 697 Wilhelmine 387351

Kjell själv med Wilhelmine_webb.jpg

Kjell Jonsson med 697 Wilhelmine

C.B. FOLINS HEDERSPRIS

Utdelas årligen för den tjur som erhållit det högsta EP-avtalet vid Avelsföreningens avkommebedömning för funktionell exteriör.

HB Genetics för tjuren Brenland Denver 92767

203 hållbara kor

Ko Ägare P-adress
2451 Katinka Anki och Magnus Sandin Älvsbyn
2430 Nomina Anki och Magnus Sandin Älvsbyn
318 Maja Tandfors Lantbruk Lappträsk
773 Viola Torsten Gustavsson Götene
2695 Lilja Kårtorps Säteri Götene
5884 Julia Naturbruksskolan Uddetorp Skara
952 Fia Twan Gloudemans Hjo
2383 Lena Dabba Fastigh & Agro Förv. AB Falköping
251 Natalix Sören Bardsson Hammerdal
2905 Dora Nötcenter Viken ab Falköping
3403 Perla Nötcenter Viken ab Falköping
896 Lina Johan Lindholm Moholm
1357 Dania Månsagården i Mariestad Mariestad
5413 Lilja Kriminalvårdanst. Rödjan Mariestad
793 Charlott Törsö Mjölk AB Torsö
570 Diana Björn Carlsson Ulricehamn
553 Stjärna Sunnegården Knäred
542 Janelle Lasse Larsson Jon-jons Bollnäs
504 Stjärna Lasse Larsson Jon-jons Bollnäs
626 Gullviva Lasse Larsson Jon-jons Bollnäs
610 Stjärna Lasse Larsson Jon-jons Bollnäs
537 Stjärna Lasse Larsson Jon-jons Bollnäs
461 Dolly Nyströms Lantbruk Skellefteå
903 Viva Bjäragården Lantbruk Ab Båstad
614 Glady Joakim Lundh Kerstin Nilsson Laholm
521 Glady Joakim Lundh Kerstin Nilsson Laholm
2121 Sassy Stäme Holstein Laholm
2148 Regina Stäme Holstein Laholm
2527 Dagmar Christiansborgs Lantbruk Kalmar
2495 Biggan Christiansborgs Lantbruk Kalmar
1548 Vira Guterud Lantbruk AB Långserud
24 Dahlia Bölåsens Mjölk AB Oviken
33 Dahlia Bölåsens Mjölk AB Oviken
860 Linda Syskonen Svensson Kil
611 Drillan Hötjärns Gård AB Lövånger
602 Hjärta Halla Gård AB Vallsta
223 Rönngrens Lantbruk Ab Lövånger
1354 Kolumba Arvid Lundberg Ljungbyholm
655 Böna Ulf Andersson Skärblacka
238 Sippa Lars-Erik Flodin Söderhamn
1348 Guld Simon Nilsson Visby
478 Leia Nebo Gård AB Burträsk
676 Stina Haneviks Säteri AB Vålberg
437 Fredrik Bjersander Kroks gård Visby
566 Tampa Malte Ivarsson Kode
1184 Lotten Kållstorps Lantbruks Ab Kode
651 Svarta Ruth Eriksson Karlstad
1665 Fröken Ängagården Lantbruk AB Eslöv
2047 Magda Ängagården Lantbruk AB Eslöv
1173 Åsa Anders Nilsson Våxtorp
1112 By Anders Nilsson Våxtorp
2300 Broka Fredrikslunds lantbruk AB Hagby
3709 Kajsa Fredrikslunds lantbruk AB Hagby
1131 Lisa    
1603 Jässa Hans-ove & Agneta Norman Visby
1671 Kransa Stig & Börje Olsson Sköllersta
733 Johan Erikssons HB Norberg
995 Syrsa Alvar & Carina Sonesson Stockamöllan
882 Docka Tomas Alden AB Västerfärnebo
802 Brunta Sören & Mats Ramberg Bergkvara
1062 Julia Janpers Lantbruk AB Stora Skedvi
5645 Stina Per-Erik Ottosson Falköping
640 Hjärtros   Timmersdala
702 Ytje Lennart Rooth Lerdala
310 Viktoria Lennart & Arne Bogren Timmersdala
2265 Sprälla Mellangårdens Mjölk AB Järnforsen
734 Sonja Sören Strömvall Mariestad
1047Åsa Seby Lbr   
543 Älva NC:S Lantbruk AB Ånäset
3010 Maja Harpsundsnämnden Mellösa
3138 Lundina Harpsundsnämnden Mellösa
676 Näsby Boställe AB Vollsjö
387 Regina Bodane Lantbruk AB Mellerud
981 Fröjda Haglunda Maskin AB Köpingsvik
753 Mona Runsberga Lantbruk AB Borgholm
773 Hjärtros Vagle Lantbruk AB Frösön
681 Kelly Rolf & Håkan Lantbruk HB Borgholm
694 Inga Österbo Gård Öland AB Löttorp
527 Sköna Sture & Ingrid  Eriksson Älandsbro
862 Bossa Krister Persson Ånäset
360 Blomman Per Berglund Torsåker
720 Majken Olof & Eva Larsson Getinge
665 Kalla Niklas Harrysson Falkenberg
417 Andreas Nilsson Halmstad
1426 Flika Tomas Johansson Ullared
338 Lisa Norregård Skattagård Lantbr. Falkenberg
353 Fina Norregård Skattagård Lantbr. Falkenberg
750 Dagny Rolf Andersson Morup
1487 Sessan Ramnered Lantbruk Vänersborg
837 Britta Gate Lantbruk AB Herrljunga
610 Soja Gunshill AB  
590 Agnes Gunshill AB  
1016 Liva Stenvallens Lantbruk AB Kåge
1676 Stina Brännfors Lantbruk AB Byske
1778 Stella Brännfors Lantbruk AB Byske
1842 Stina Brännfors Lantbruk AB Byske
9988 Lady Högared AB Vessigebro
9605 Silva Finngarne Gård AB Norrtälje
360 Bönan Agropar Hb Månkarbo
766 Kullan Skurups Jordbruks AB Skurup
742 Ingela Sten & Camilla Olsson Riala
725 Bönan Sten & Camilla Olsson Riala
731 Stella Jacob Gustawsson Norrtälje
585 Mona Michael Andersson Ankarsrum
226 Rosa Mikael Larsson Björklinge
1019 Topsy Östergårdens lantbruk AB Vårgårda
419 Alexandr Johansson Henriksson Gunnebo
1390 Mirja Stabby Gård AB Uppsala
1446 Stella Lars & Mats Andersson Vimmerby
1402 Roxette Lars & Mats Andersson Vimmerby
587 Ellinor Jonas & Ulrica Uhre Vimmerby
608 Elin Karl Göran Hamberg Ullånger
737 Maria PeterDavidsson Tvååker
974 Dana Aven Lantbruk AB Tvååker
961 Karin Aven Lantbruk AB Tvååker
973 Malin Aven Lantbruk AB Tvååker
987 Vera Aven Lantbruk AB Tvååker
1331 Sara Br Bengtssons Lantbruk AB Varberg
1113 Britta Per Larsson Grimeton
804 Stjärna Per Larsson Grimeton
993 Cherri Per Larsson Grimeton
727 Ester Knutby Prästgård AB Knutby
1987 Brita Törlan Lantbruk AB Tvååker
754 Vilma Kvarnome mjölk Veddinge
757 Hanna Kvarnome mjölk Veddinge
672 Hilma Warefelts Lantbruk Varberg
637 Hilma Warefelts Lantbruk Varberg
5860 Pölan Håkan Larsson Lekeryd
592 Bella Lars Johansson Gränna
1361 Maja Thuve Yngvesson Brösarp
5877 Popcorn Thuve Yngvesson Brösarp
2003 Britta Magnus Andersson Sävsjö
641 Nora Prästgården lantbruk Bodafors
516 Jersan N-H Hansson & Anna Gardelius Gotlands Tofta
1747 Mona    
232 Maja Mossekulla Lantbruk AB Eksjö
686 Gullan Ronny Blomqvist Stockaryd
454 Svarta Ove Larsson Ramkvilla
661 Lillan Urban Gustavsson Sävsjö
800 Beatrice Tommy Bengtsson Tomelilla
265 Janet Tommy Bengtsson Tomelilla
98 Lilja Tommy Bengtsson Tomelilla
5279 Hedda Tommy Bengtsson Tomelilla
714 Annabell Tommy Bengtsson Tomelilla
840 Annette Tommy Bengtsson Tomelilla
1465 Millie Nils-inge Nilsson Brösarp
948 Vivan Per Olof & Kerstin Segersson Ydre
1023 Gertrud Jonas & Ann Nilsson Ydre
593 Olof & Gunnar Axelsson Ydre
411 Båga Andreas Källner Aneby
628 Klarina Hans Gustavsson Glemmingebro
520 Bruna Peter Hansson Klintehamn
554 Lissi Peter Hansson Klintehamn
2383 Anna Rosdala HB Simrishamn
2127 Bodil Rosdala HB Simrishamn
1006 Belly Sjövikssjöns Lantbruk AB Bankeryd
2127 Karin Henrik & Martin Svensson Bankeryd
1909 Lillan Henrik & Martin Svensson Bankeryd
3141 Inga Trolle Ljungby Fjälkinge
1022 Hässi Sven Hansson Kristianstad
820 Lilja HB Bröderna Malmberg Fjälkinge
2 Maja Holmer Näsum
3366 Elitha Dansjö Gård AB Alvesta
1944 Birgit Familjen Svensson Hjortsberga
1061 Bella Per Thomas Olofsson Molinder Hemse
679 Rody Odvalds Lantbruk AB Hemse
1578 Tonivy Skäggalösa lantbruk AB Grimslöv
444 Göran Svensson Värnamo
433 Krona Håkan Nilsson Stånga
461 Disa Håkan Nilsson Stånga
401 Lissi Fredrik Lorentzson Forsheda
1215 Rita Carl Henrik Collin Broby
839 Gudrun Per Nilsson Vinslöv
817 Mona Per Nilsson Vinslöv
645 Elva Åke Eriksson & Pia Holmén  
814 Sippan Br Rydhs Lantbruk Värnamo
609 Rosa Hildings Lantbruk Värnamo
768 Rosie Stallause Gård AB Stånga
774 Rosie Stallause Gård AB Stånga
457 Sävlig Magnus Johansson Reftele
527 Svarta Hans Birgersson Gislaved
1794 Lena Bonte Ko Sösdala
680 Ragni Sutarve Gård AB Ljugarn
504 Kajsa Roger Salomonsson Ljungby
807 Hilda Thomas Dahlberg Vejbystrand
1578 Vera Siktesbo Ånväga AB Linköping
1434 Nätta    
834 Kolaryd Lantbruk HB Nykil
903 Hjälma Kjell Forsén Bredbyn
910 Rea Kjell Forsén Bredbyn
791 Nea Nils-Erik & Katarina Lind Sturefors
1088 Bleka Nils-Erik & Katarina Lind Sturefors
754 Lilly A&O Agribusiness AB Åtvidaberg
791 Dagros Lars-Olov & Iris Häggström Själevad
4643 Maja Svejo Lantbruk AB Mjölby
919 Hjärtros Magnus Jonsson Vikbolandet
705 Fina Br Sjölander i Fröberga AB Söderköping
478 Betty Tony Lilja Finspång
873 Lilja Olssons Lantbruk Hudiksvall
562 Svarta Sven-Åke Mood Näsviken
315 Kuba Västraby Egendom i Kattarp ab Kattarp
353 Ulla Västraby Egendom i Kattarp ab Kattarp
653 Stella Per & Ulrika Turesson Lidhult
669 Sköna AK-Husdjur HB Vassmolösa

Källa: Svensk holstein