Medlemsträff med avelsmålsdiskussion och gårdsbesök på Vadsbo Mjölk, krets N. Skaraborg
Vilken ko vill du ha i framtiden? Välkommen att diskutera framtidens ko och hur vi med hjälp av vårt avelsmål NTM kan nå dit.

Plats: Vadsbo Mjölk, Ljungås, Moholm
Tid: 13 oktober 10:30 - 14:00
Kostnad: Kostnadsfritt
Vadsbo Mjölk är ett expansivt mjölkföretag med 1200 kor och idag 22 robotar. De är i full färd med byggnation för ytterligare utveckling. Besättningen har både Holstein och SRB, genomtestar alla kvigor och har en progressiv avelsstrategi med X Vik och kött. Vi får höra om gårdens verksamhet.
Det nordiska avelsmålet NTM ägs av alla nordiska mjölkbönder, det är ett lönsamhetsavelsvärde med syfte att ge de mest lönsamma korna. NTM anpassas regelbundet till ändrade produktionsförhållanden. 2028 är det dags igen och inför detta vill vi gärna veta vad du tycker! Så kom på avelsträff och diskutera med dina kollegor vilken ko du vill ha i din ladugård om 10 år.
Vi bjuder på lunch. Anmälan krävs, var snäll och meddela ev. allergier.
Läs mer om NTM-revisionen på NTM-revisionen 2028 – vad händer just nu | Växa
sara.w.petersson@vxa.se 073-31 46 285
Anmäl dig senast 09 oktober
Medlemsträff
- Landskap
- Västergötland
- Datum
-
13 oktober
10:30 - 14:00 - Anmäl dig senast
- 09 oktober
Foton tagna på våra kurser och träffar, eller inspelningar av digitala evenemang, kan komma att användas i vår marknadsföring. Vill du inte medverka på bild eller i en kurs som spelas in, meddelar du arrangören eller Växas representant på plats.
Här kan du läsa mer om vår personuppgiftspolicy