alt-text

Val 2020

Röstningen är nu avslutad, och vi har ett resultat i 2020 års val till Växa Sverige fullmäktige.

Ett ökat valdeltagande

Stort tack till alla som deltagit i valet. Det resulterade i en ökning till 9,2% jämfört med 7,3% vid valet 2018.

40 ordinarie fullmäktige är nu framröstade. Valresultatet visar ett helt jämställt fullmäktige bestående av 20 kvinnor och 20 män. Det måste ses som unikt i lantbruksbranschen. 

Valresultat 2020

Arbetar som:
Direktionsassistent, Medlemsansvarig

Telefon:
010-471 04 01

Mobiltelefon:
076-109 08 02 

Fullmäktige medlemsområde Mitt

  • Anna Arvidsson ordinarie fullmäktige
  • Dwayne Patrick ordinarie fullmäktige
  • Elisabeth Lundström ordinarie fullmäktige
  • Gustav Juhlin ordinarie fullmäktige
  • Henrik Sommar ordinarie fullmäktige
  • Linda Borgs ordinarie fullmäktige
  • Kristina Danielsson ordinarie fullmäktige
  • Nils-Olof Bäckebjörk ordinarie fullmäktige
  • Sara Ekblom ordinarie fullmäktige
  • Thomas Åkerlund ordinarie fullmäktige
  • Åsa Berglund ordinarie fullmäktige
  • Ennelie Sjöberg suppleant 1
  • Julia Lundgren suppleant 2
  • Björn Runarsson suppleant 3

Fullmäktige medlemsområde Väst

  • Bengt Borgström ordinarie fullmäktige
  • Marianne Arvidsson ordinarie fullmäktige
  • Niclas Axelsson ordinarie fullmäktige
  • Sara Gustafsson ordinarie fullmäktige
  • Sandra Andersson ordinarie fullmäktige
  • Tomas Moberg ordinarie fullmäktige
  • Ann Ekström suppleant 1
  • Sofia Eliasson suppleant 2
  • Marie Olofsson suppleant 3

Fullmäktige medlemsområde Nord

  • Josefin Svensson ordinarie fullmäktige
  • Robert Nilsson ordinarie fullmäktige
  • Viktoria Luttu Wahlberg ordinarie fullmäktige
  • Sixten Jonsson suppleant 1
  • Christer Sivervall suppleant 2
  • Erik Johansson suppleant 3

Fullmäktige medlemsområde Öst

  • Anna-Karin Aaby-Ericsson ordinarie fullmäktige
  • Christian Carlsson ordinarie fullmäktige
  • Fredrik Gustavsson ordinarie fullmäktige
  • Frida Holmqvist ordinarie fullmäktige
  • Håkan Josefsson ordinarie fullmäktige
  • Lisa Gustavsson ordinarie fullmäktige
  • Malin Gustavsson ordinarie fullmäktige
  • Martin Svensson ordinarie fullmäktige
  • Matilda Berg ordinarie fullmäktige
  • Per Pettersson ordinarie fullmäktige
  • Tommy Rehn ordinarie fullmäktige
  • Per Helgesson suppleant 1
  • Anders Martinsson suppleant 2
  • Håkan Petersson suppleant 3

Fullmäktige medlemsområde Sydost

  • Cecilia Riesle Olsson ordinarie fullmäktige
  • Joakim Oscarsson ordinarie fullmäktige
  • Johan Duckarve ordinarie fullmäktige
  • Johan Pettersson ordinarie fullmäktige
  • Sofia Nilsson ordinarie fullmäktige
  • Ulrica Uhre ordinarie fullmäktige
  • Albin Karlsson suppleant 1
  • Sara Borre suppleant 2
  • Per-Arne Ytterbring suppleant 3

Fullmäktige medlemsområde Sydväst

  • Charlotte Agrell ordinarie fullmäktige
  • Hans Svensson ordinarie fullmäktige
  • Stefan Warefelt ordinarie fullmäktige
  • Alexander Ivarsson suppleant 1
  • Nicklas Eriksson suppleant 2
  • Emil Jönsson suppleant 3

Kretsmöten 2020

Under perioden 16 mars – 2 april genomförs kretsmötena för 2020. Kretsvalberedningarnas förslag för valen på kretsmötena läggs upp löpande varefter de inkommer.  

Mer om kretsmötena